Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 2.5 |
| Valve Function | 3 way - 3/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas, Water |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/8 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 120 AC with 60 Hz |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 10 - 250 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Water) | 10 - 250 PSI |
| Product Weight | 4.10 lbs |
| Kit Number | 314495 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238610-132-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 180 °F |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 5/8 3NC BRASS 17.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
