Part Number:
Specifications
| Note | Condensate drain |
| Parts | Precision filter pressure regulator |
| Reservoir | Metal reservoir without window |
| Port | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 750 l/min |
| Filter porosity | 10 µm |
| Condensate drain | Manual |
| Min. working pressure | 0.2 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. regulation range | 0.1 bar |
| Max. regulation range | 2 bar |
| Type | 1-part |
| Pressure supply | single |
| Mounting orientation | vertical |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Max. Internal air consumption | 0.01 l/min |
| Filter element | exchangeable |
| Filter reservoir volume | 11.5 cm³ |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 5 µm |
| Weight | 0.975 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
