Part Number:
Specifications
| Note | cold-resistant |
| Function | Precision pressure regulator |
| Parts | Precision pressure regulator |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Port | G 3/8 |
| Nominal flow Qn | 5600 l/min |
| Min. regulation range | 0.05 bar |
| Max. regulation range | 10 bar |
| Min. working pressure | 0.5 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -35 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Activation | Pneumatically |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Certificates | Suitable for ATEX |
| Pressure supply | single |
| Max. internal air consumption qv | 6 l/min |
| Max. control pressure | 10 bar |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Recommended pre-filtering | 5 µm |
| Weight | 1.26 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Chloroprene rubber |
