Part Number:
Specifications
| Standards | ISO 15552 |
| Piston Ø | 63 mm |
| Stroke | 50 mm |
| Ports | G 3/8 |
| Functional principle | Double-acting |
| Cushioning | Pneumatic adjustable cushioning |
| Magnetic piston | With magnet |
| Environmental requirements | Industry standard, ATEX optional |
| Piston rod thread - type | External thread |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| Piston rod | single |
| Scraper | Standard Industry Scraper |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Retracting piston force | 1765 N |
| Extracting piston force | 1960 N |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. working pressure | 1.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Cushioning length | 16.5 mm |
| Cushioning energy | 27 J |
| Weight 0 mm stroke | 1.4 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.052 kg |
| Stroke max. | 2500 mm |
| Medium | Compressed air |
