Specifications
| Parts | Filter |
| Port | 1/4 NPT |
| Filter porosity | 0.3 µm |
| Nominal flow Qn | 480 l/min |
| Condensate drain | Manual |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.339 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Nitrile butadiene rubber |
| Material filter insert | Borosilicate glass fiber, Polyester |
| Material condensate drain | Stainless Steel |
