Part Number:
Specifications
| Pressure gauge version | Bourdon tube pressure gauge, Back port, with glycerin filling |
| Standardization | EN 837-1 |
| Class | 1,6 |
| Compressed air connection | R 1/8 |
| Nominal diameter | 63 mm |
| Scale value | 0.2 |
| Min. range of application | 0 bar |
| Max. range of application | 4 bar |
| Min. display range | 0 bar |
| Max. display range | 6 bar |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 6 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Background color | White |
| Main scale unit (outside) | bar |
| Main scale color (outside) | Black |
| Secondary scale unit (inside) | psi |
| Secondary scale color (inside) | Black |
| Pointer color | Black |
| Weight | 0.26 kg |
| Housing material | Stainless Steel |
| Material viewing window | Polystyrene |
| Material thread | Brass |
