Specifications
| Type | Round plug connectors |
| Connection type | Insulation-piercing terminal connection |
| min. suitable cable Ø | 2.5 mm |
| max. suitable cable Ø | 5.1 mm |
| Connector standard | IEC 61076-2-104 |
| Certificates | RoHS |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 85 °C |
| Max. current | 4 A |
| Number of wires | 4 |
| Protection class | IP67 |
| Operational voltage | 48 V AC/DC |
| Electrical connection 1, type | Socket |
| Electrical connection 1, thread size | M8x1 |
| Electrical connection 1, number of poles | 4-pin |
| Electrical connection 1, coding | A-coded |
| Cable exit | straight |
| Housing material | Die cast zinc |
