Part Number:
Specifications
| Standards | ISO 21287 |
| Piston Ø | 80 mm |
| Stroke | 5 mm |
| Ports | G 1/8 |
| Functional principle | Double-acting |
| Cushioning | elastic cushioning |
| Magnetic piston | Piston with magnet |
| Environmental requirements | Industry standard, ATEX optional |
| Piston rod thread - type | Internal thread |
| Piston rod thread | M12 |
| Piston rod | single |
| Scraper | Standard Industry Scraper |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Retracting piston force | 2969 N |
| Extracting piston force | 3167 N |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. working pressure | 1 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Impact energy | 1.8 J |
| Weight 0 mm stroke | 1.11 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.116 kg |
| Stroke max. | 500 mm |
| Medium | Compressed air |
| Min. medium temperature | -20 °C |
