Part Number:
Specifications
| Standards | ISO 15552 |
| Piston Ø | 40 mm |
| Stroke | 400 mm |
| Ports | G 1/4 |
| Functional principle | Double-acting |
| Cushioning | Pneumatic adjustable cushioning |
| Magnetic piston | Piston with magnet |
| Environmental requirements | Industry standard, suitable for use in food processing, ATEX optional, High corrosion |
| Piston rod thread - type | External thread |
| Piston rod thread | M12x1,25 |
| Piston rod | single |
| Scraper | Standard Industry Scraper |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Retracting piston force | 665 N |
| Extracting piston force | 792 N |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. working pressure | 1.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Cushioning length | 19 mm |
| Cushioning energy | 9 J |
| Weight 0 mm stroke | 0.92 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.049 kg |
| Stroke max. | 1900 mm |
| Medium | Compressed air |
