Part Number:
Specifications
| Piston Ø | 25 mm |
| Stroke | 200 mm |
| Ports | G 1/8 |
| Functional principle | Double-acting |
| Magnetic piston | with magnetic piston |
| Guide | integrated guide |
| Version rodless cylinder | Basic Version |
| Piston force | 309 N |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Cushioning length | 20 mm |
| Cushioning energy | 4 J |
| Cushioning | Pneumatically |
| Cushioning | adjustable |
| Max. speed | 6.5 m/s |
| Stroke max. | 7000 mm |
| Min. working pressure | 2 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
| Max. particle size | 5 µm |
| Weight 0 mm stroke | 0.82 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.023 kg |
