Specifications
| Function | High flow, base mounted |
| Parts | Pressure regulator |
| Adjustment options | adjustment screw |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Port | Base plate |
| Nominal flow Qn | 1133 l/min |
| Min. regulation range | 0.5 bar |
| Max. regulation range | 10 bar |
| Min. working pressure | 1 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Version | Regulator without pressure gauge |
| Medium | Compressed air |
| Min. medium temperature | -40 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Weight | 0.385 kg |
| Housing material | Aluminum, Brass, Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
