부품 번호:
사양
| Activation | Mechanically operated |
| Frame size | CD07 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 3/2, with spring return |
| Valve function | NC/NO |
| Plate connection | Pipe connection |
| Actuating element | Plunger |
| Sealing principle | Soft seal |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Compressed air connection input | M14x1,5 |
| Compressed air connection output | M14x1,5 |
| Compressed air connection, exhaust | M14x1,5 |
| Nominal flow Qn | 1400 l/min |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. actuating force | 70 N |
| Certificates | Suitable for ATEX |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
