Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 0.44 |
| Valve Function | 4 way |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 220 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 2.40 lbs |
| Kit Number | 306191-M |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 272610-155-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 160 °F |
| Orifice Size | 3/16 in |
| Watt Rating | 20.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 3/16 4W BRASS 20.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 45 |
| Seating Elastomer | PTFE |
| Mounting Direction | ANY |
