Specifications
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection type input | Internal thread |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection type output | External thread |
| Min. working pressure | 1 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. regulation range | 1 bar |
| Max. regulation range | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Qn 1 > 2 | 600 l/min |
| Weight | 0.11 kg |
| Housing material | Brass, Polyamide, Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
