Specifications
| Piston Ø | 32 mm |
| Stroke | 800 mm |
| Bearing type | Plain bearing |
| For standard cylinders | ISO 15552 |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Weight 0 mm stroke | 0.63 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.0122 kg |
| Bearing housings | Aluminum |
| Bearing type | Sintered bronze |
| Carrying plate | Aluminum |
| Material flexible coupling in carrying plate | Stainless Steel |
| Material guide rods | Hardened heat-treated steel |
