Specifications
| Indirect mounting for series | TRB, PRA, ITS, MNI, CSL-RD, ICM, RPC, TRR, FLT, CVI |
| Switch descr. | Reed |
| Min. operating voltage DC | 12 V DC |
| Max. operating voltage DC | 36 V DC |
| Min. operating voltage AC | 12 V AC |
| Max. operational voltage AC | 30 V AC |
| Switching capacity | 5,5 W / 5,5 VA |
| Protection class | IP67 |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 0,5 V |
| Protective resistor for reed | 27 Ω |
| Max. DC switching current | 0.13 A |
| Max. AC switching current | 0.13 A |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | Plug |
| Electrical connection 2, thread size | M8 |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Shock resistance | 100 g / 11 ms |
| Vibration resistance | 30 g (50 - 1000 Hz) |
| Housing material | Polyamide |
