Specifications
| Fitting type | Straight fitting |
| Compressed air connection type | External thread |
| Port G | G 1/4 |
| Compressed air connection type 2 | Push-in fitting |
| Port D | Ø 8 |
| Type | QR1-S-RPN |
| Min. working pressure | -1 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Delivery quantity | 10 piece |
| Weight | 0.0241 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material tooth lock washer | Stainless Steel |
| Material release ring | Polyamide |
| Material release ring holder | Die cast zinc |
| Material thread | Brass |
