Part Number:
Specifications
| Control | Externally piloted |
| Control | Analog |
| Function | Pressure-holding, output 10V constant to supply a set point potentiometer. |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Max. current consumption | 200 mA |
| Actual output value | 4 ... 20 mA |
| Nominal input value | 4 ... 20 mA |
| Min. regulation range | 0.1 bar |
| Max. regulation range | 6 bar |
| Min. working pressure | 0.5 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Hysteresis | 0,04 bar |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 800 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Protection class | IP54 |
| Type | Poppet valve |
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Signal connection | EN 175301-803, form A |
