Part Number:
Specifications
| Diameter | 6 mm |
| Compressed air connection | M3 |
| Magnetic piston | with magnetic piston |
| Rotary compact module version | Double piston with rack |
| Easy2Combine | capable |
| Frame size | RCM-06 |
| Theoretical torque at | 6 bar |
| Min. swivel times | 0.08 s |
| Air consumption per rotation | 1.13 cm³ |
| Max. permissible axial bearing load | 170 N |
| Radial shaft load | 170 N |
| Max. permissible mass moment of inertia | 0.08 |
| Theoretical torque | 0.17 Nm |
| Repetitive precision | 0.2 ° |
| Cushioning | elastic cushioning |
| Min. angle of rotation | 0 ° |
| Max. angle of rotation | 90 ° |
| Min. working pressure | 2 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | 5 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
