Specifications
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 1 | Ø 10 |
| Compressed air connection type 1 | Push-in fitting |
| Compressed air connection 2 | Ø 10 |
| Compressed air connection type 2 | Push-in fitting |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1500 l/min |
| Min. working pressure | -1 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Delivery unit | 10 piece |
| Weight | 0.023 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material release ring | Polyoxymethylene |
