Part Number:
Specifications
| Type | SA1-MC |
| Mounting thread | M6x0,5 |
| Stroke | 5 mm |
| Max. energy absorption/stroke | 1 Nm |
| Max. energy absorption/hour | 3000 Nm |
| Cushioning | self-compensating |
| Medium | Oil |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Effective mass me min. | 1.5 kg |
| Effective mass me max. | 4 kg |
| Min. return spring force | 2 N |
| Max. return spring force | 5 N |
| Mounting | Lock nut |
| Weight | 0.003 kg |
| Material cylinder tube | Steel, chrome-plated |
| Material piston rod | Stainless Steel |
| Material sealing for piston rod | Polyurethane |
| Material stop | Polyoxymethylene |
| Material lock nut | Steel, chrome-plated |
