Part Number:
Specifications
| Slot width | 6 mm T-slot |
| Cable | with cable |
| Switch descr. | Reed |
| Min. operating voltage DC | 10 V DC |
| Max. operating voltage DC | 230 V DC |
| Min. operating voltage AC | 10 V AC |
| Max. operational voltage AC | 230 V AC |
| Hysteresis | ≥ 0,2 mT |
| Switching capacity | Reed, 2-pin: max. 10 W |
| Certificates | CE declaration of conformity, RoHS, UL (Underwriters Laboratories) |
| Protection class | IP65, IP67, IP69K |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 3,5 V |
| Max. DC switching current | 0.13 A |
| Max. AC switching current | 0.13 A |
| Max. switching frequency | 400 Hz |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Switching logic | NO (make contact) |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | open cable ends |
| Electrical connection 2, number of poles | 2-pin |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 1 mm |
