Part Number:
Specifications
| Activation | Pneumatically |
| Min. operating voltage DC | 10 V DC |
| Max. operating voltage DC | 30 V DC |
| Type sensor | PNP |
| Sensor connection | M8x1 |
| Voltage drop U at Imax | < 2,5 V |
| Protection class sensor | IP67 |
| Compressed air connection input | Ø 6 |
| Nominal flow Qn | 400 l/min |
| Port 2 / 4 | Ø 6 |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.1 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Nitrile butadiene rubber |
