Part Number:

Specifications
| Activation | Electrically |
| Min. control pressure | 3.5 bar |
| Max. control pressure | 7 bar |
| Min. operating voltage DC | 10 V DC |
| Max. operating voltage DC | 30 V DC |
| Type sensor | PNP |
| Sensor connection | M8x1 |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 2,5 V |
| Protection class sensor | IP65 |
| Operational voltage pilot valve | 24 V DC |
| Voltage tolerance DC | -10 % / +10 % |
| Power consumption | 1.3 W |
| Display: LED | Yellow |
| Protection class pilot valve | IP67 |
| Compressed air connection type input | Push-in fitting |
| Nominal flow Qn | 400 l/min |
| Type | Spool valve, positive overlapping |
| Port 2 / 4 | Ø 6 |
| Compressed air connection 12 (Exhaust) | Ø 4 |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
