Part Number:
Specifications
| Type | Poppet valve |
| Actuating element | Roller |
| Type | H-3 |
| Compressed air connection input | 1/4 NPT |
| Compressed air connection output | 1/4 NPT |
| Min. working pressure | 0.1 bar |
| Max. working pressure | 14 bar |
| Min. regulation range | 0.1 bar |
| Max. regulation range | 8.6 bar |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -40 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 900 l/min |
| Hysteresis | < 0,1 bar |
| Weight | 2.3 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
