Part Number:
Specifications
| Piston Ø | 16 mm |
| Stroke | 800 mm |
| Ports | M7 |
| Functional principle | Double-acting |
| Magnetic piston | with magnetic piston |
| Guide | ball rail guide |
| Easy2Combine | Easy2Combine capable with connection kit |
| Piston force | 127 N |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Cushioning length | 20 mm |
| Cushioning energy | 1.5 J |
| Cushioning | Pneumatically |
| Cushioning | adjustable |
| Max. speed | 2 m/s |
| Stroke max. | 1800 mm |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Weight | 5.51 kg |
| Material front cover | Aluminum |
