Specifications
| Maximum Inlet Pressure |  Stainless: 6000 psig / 414 bar<br>  Aluminum, Brass: 5000 psig / 345 bar |
| Outlet Pressure Ranges | 0-50, 0-150, 0-250, 0-500 psig / 0-3.4, 0-10.3, 0-17.2, 0-34.5 bar |
| Material | Body and Bonnet: 316 Stainless Steel, Aluminum (2024-T351), Brass<br>40 Micron Filter: 300 Series Stainless Steel<br>O-Ring and Diaphragm: Buna-N |
| Valve Seat | Main: CTFE<br>Vent: 15% graphite-filled Teflon® |
| Remaining Parts | 300 Series Stainless Steel |
| Operating Temperature | -40°F to 165°F / -40°C to 74°C |
| Port Size & Type | Inlet & Outlet Port Type: SAE, NPTF, MS33649<br>Inlet & Outlet Port Size: 1/4, 3/8, 1/2 (Stainless Steel only) |
| Flow Capacity | Cv = 0.08 |
| Load Type | Spring |
| Weight (without gauges) | Stainless, Brass: 3.3 lbs / 1.5 kg <br>Aluminum: 2.8 lbs / 1.3 kg |
| Additional Information | For custom modifications or a complete system solution, please contact your local sales office. |
