Specifications
| Maximum Inlet Pressure | 10,000, 15, 000, 20,000 psig / 690, 1034, 1379 bar |
| Outlet Pressure Ranges | 9000 to 20,000 psig / 621 to 1379 bar<br>8000 to15,000 psig / 552 to 1034 bar<br>6000 to 15,000 psig / 414 to 1034 bar<br>4000 to 10,000 psig / 276 to 690 bar<br>2000 to 6000 psig / 138 to 414 bar<br>2000 to 4000 psig / 138 to 276 bar<br>1700 to 2500 psi |
| Body Material | 316 Stainless Steel, Nitronic® 60 (20,000 psig / 1379 bar Inlet) |
| Seat Material | Main Valve, Vent: 17-4 Stainless Steel, Vespel® |
| O-Rings | Buna-N, Viton®, EP |
| Back-up Rings | CTFE |
| Remaining Parts | 316 Series Stainless Steel, 17-4 Stainless Steel, Nitronic® 60 |
| 50-4000 Port Size & Type | 3/8, 1/2, 9/16<br>1/4 BSPP, 1/4 NPTF, 1/4 NPTF (High Pressure), 1/4 NPTF (Medium Pressure) |
| 50-4100, 50-4200 Port Size & Type | 3/8, 9/16<br>1/4 NPTF (High Pressure), 1/4 NPTF (Medium Pressure) |
| Operating Temperature | -15°F to 165°F / -26°C to 74°C |
| Flow Capacity | Cv = 0.12 (Control Regulator)<br>Cv = 1.9 (Integrated Bypass)<br> |
| Weight (approximate) | 50-4000: 15 lbs / 6.8 kg<br>50-4100: 20 lbs / 9.1 kg<br>50-4200: 20 lbs / 9.1 kg<br> |
| Additional Information | For custom modifications or a complete system solution, please contact your local sales office. |
