Specifications
| Nominal Inlet Service Pressure | 5076 psi / 35.0 MPa / 350 Bar |
| Maximum Inlet Service Pressure | 6345 psi / 43.8 MPa / 438 Bar |
| Minimum Inlet Pressure | 290 psi / 2.0 MPa / 20.0 Bar<br>*Operating at pressures below this minimum pressure could limit the maximum flow rate |
| Design Proof Pressure | 150% of nominal inlet service pressure |
| Pressure Rating | Per Criteria of ANSI/ASME B31.3 |
| Leakage | Bubble-tight |
| Operating Temperature | -40 °F TO +185 °F / -40 °C TO +85 °C |
| Flow Capacity | Cv 0.17 |
| Decaying Inlet Characteristic | 0.05 psi / 3.4 mbar per 100 psi / 6.9 bar change in inlet pressure |
| Filter | 10 µm<br>*The 10 µm filter is for initial system assembly protection. The product is designed to be used with particulate free hydrogen. Your system should be designed with proper filtration before the regulator to protect against contamination.<br>316 SST |
| Body | Aluminum 6061-T6 with Electroless Nickel Plating |
| Seat | Polyimide (Vespel® SP1) |
| O-Rings | Nitrile (Buna-N) |
| Main Valve | 316 SST |
| Valve Spring | 316 SST |
| First and Second Stage Spring | 17-7 SST |
| Piston | 316 SST |
| Sensor | Aluminum 6061-T6 |
| Remaining Parts | 300 Series SST, Aluminum 6061-T6 , Polyimide (Vespel® SP1) |
| Cleaning | CGA 4.1 and ASTM G93 |
| Weight | 3.5 lbs (1.6 kg) |
