Specifications
| Certifications | Global |
| Explosion-Proof | Yes |
| Intrinsically Safe | MTS- Low Current: Yes<br>MTS- High Current: No |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Contact Material | MTS- Low Current: SPDT Rhodium<br>MTS- High Current: SPDT Tungsten |
| Ingress Protection | IP66/67 |
| SIL Capable | SIL 1/2; SC3 |
| Enclosure/housing material | 316L Stainless Steel |
| Mounting Threads | 5/8" or M18 |
| Connection Options/Types | Leads, Cables |
| Conduit/cable Entry | 1/2" NPT or M20 |
| Switching frequency | 60Hz |
| Sensing Range/Distance | MTS- Low Current: 7.5mm<br>MTS- High Current: 4mm |
| Differential | MTS- Low Current: 3mm<br>MTS- High Current: 1.5mm |
| Max Electrical ratings (Rhodium contact ) | AC: 0.2A @ 120V<br>DC: 1A @ 24V |
| Max Electrical ratings (Tungsten contact) | AC: 3A @ 120V, 1.5A @ 240V<br>DC: 2A @ 24V |
| Contact resistance | MTS- Low Current: 0.1 Ohm<br>MTS- High Current: 0.5 Ohm |
| Compatible with: PNP, NPN, NO, NC | Yes |
