Référence:
Spécifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 0.15 / 0.13 |
| Function | 3/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | G 1/4 (ISO 228/1) |
| Product Type | Solenoid Valve |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Media | Water; Light Oil; Air, Inert Gas |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 0 - 10 bar |
| Min to Max Operating Pressure (Light Oil) | 0 - 6 bar |
| Product Weight | 0.59 kg |
| Coil Class | F |
| Min to Max Ambient Temperature | -25 - 55 °C |
| Min to Max Fluid Temperature | -25 - 90 °C |
| Orifice Size | 2.4 mm |
| Voltage | 24 Volts DC |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
| Connector | Included (EN175301-803; ISO 4400, industry standard form A) |
| Pipe/Port Size | 1/4 " |
