부품 번호:
사양
| Activation | Pneumatically |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 5/2, with spring return |
| Sealing principle | Soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection input | G 1/8 |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/8 |
| Compressed air connection pilot input | M5 |
| Nominal flow Qn | 800 l/min |
| Flow conductance b | 0.36 |
| Flow conductance C | 3.5 l/(s*bar) |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. control pressure | 3 bar |
| Max. control pressure | 10 bar |
| Pilot | External |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| Max. particle size | 5 µm |
