부품 번호:
사양
| Activation | Electrically |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 3/2, with spring return |
| Sealing principle | Soft seal |
| Manual override | with detent |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 900 l/min |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form B |
| Connector standard | EN 175301-803:2006 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Operational voltage | 24 V DC |
| Voltage tolerance DC | -10 % / +10 % |
| Pilot | Internal |
| Coil width | 22 mm |
| Pilot valve width | 26 mm |
| Compatibility index | 44 |
| Power consumption DC | 4.8 W |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 13 ms |
| Typ. switch-off time | 27 ms |
| Temperature resistance | -15 °C cold-resistant |
