Specifications
| Body Material | Brass |
| Valve Actuation | Solenoid - Pilot operated |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe / Port Size | 1/4 " |
| Port Type | G ISO228/1-G BSPP |
| Maximum allowable pressure (PS) | 16 bar |
| Fluid temperature | -10°C +90°C (NBR); 0°C +130°C (FPM) |
| Max viscosity | 5°E (~37 cStokes or mm2/s) |
| Sealing | NBR; FPM |
