Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 4.00 / 3.46 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Product Weight | 4.19 lbs |
| Kit Number | 326064 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238210-058-D |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Voltage & Frequency | 240 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 2NC BRASS 6.1/F AC |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238210-058-D |
| Kit Number | 326064 |
| Product Weight | 4.19 lb |
