Specifications
| Body Material | Stainless Steel |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 3.00 / 2.60 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Open |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Kit Number | 302347 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238610-001-D |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Voltage & Frequency | 12 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 2NO S.S. 10.1/F AC |
