Part Number:
Specifications
| Body Material | Stainless Steel |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 3.00 / 2.60 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Open |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Product Weight | 5.82 lbs |
| Kit Number | 302347 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238610-052-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Voltage & Frequency | 208 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 2NO S.S. 10.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 25 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Frequency | 60 Hz |
