Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 13.50 / 11.67 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 10 - 300 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Water) | 10 - 300 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Light Oil) | 10 - 300 PSI |
| Product Weight | 6.90 lbs |
| Order Code | 3082 |
| Kit Number | 302281 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238610-132-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 175 °F |
| Orifice Size | 1 in |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1 X 1 2NC BRASS 17.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Seating Elastomer | PTFE |
| Mounting Direction | Any |
