Add images and videos to help customers visualize the product.
Part Number:
Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Cv) | 117.00 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas, Fuel Gas |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 2 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Voltage & Frequency | 110 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 26.31 lbs |
| Kit Number | 302354 |
| Coil Number | 206409-011-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 deg;F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 125 °F |
| Orifice Size | 3 in |
| Watt Rating | 28.2 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 2-1/2 X 3 2NC AL 28.2/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Solenoid Vertical and Upright |
