Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 0.12 / 0.10 |
| Function | 3 way - 3/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Product Weight | 1.50 lbs |
| Order Code | 20758 |
| Kit Number | 302227 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238710-006-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 104 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 150 °F |
| Orifice Size | 3/32 in |
| Voltage | 24 Volts DC |
| Watt Rating | 11.6 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 3/32 3NC BRASS 11.6/F DC |
| Holding Current (VA) | 25 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
