Add images and videos to help customers visualize the product.
Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 0.80 |
| Valve Function | 3 way - 3/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/8 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage | 120DC |
| Product Weight | 2.01 lbs |
| Kit Number | 302929 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238310-034-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 104 °F |
| Orifice Size | 9/32 in |
| Watt Rating | 10.6 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 9/32 3NC BRASS 10.6/F DC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
