Part Number:
Specifications
| Body Material | Stainless Steel |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 3.12 / 2.70 |
| Function | 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | G 3/8 (ISO 228/1) |
| Product Type | Solenoid Valve |
| Valve Actuation | Motorised |
| Media | Light Oil; Air, Inert Gas; Water |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 0 - 6 bar |
| Min to Max Operating Pressure (Light Oil) | 0 - 6 bar |
| Product Weight | 0.40 kg |
| Coil Class | B |
| Min to Max Ambient Temperature | -10 - 50 °C |
| Min to Max Fluid Temperature | -10 - 90 °C |
| Orifice Size | 10 mm |
| Voltage | 24 Volts DC |
