Add images and videos to help customers visualize the product.
Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 1.40 |
| Valve Function | 4 way |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/8 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Voltage & Frequency | 120 AC with 60 Hz |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 10 - 250 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Water) | 10 - 200 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Light Oil) | 25 - 125 PSI |
| Product Weight | 7.41 lbs |
| Kit Number | 302723 |
| Coil Class | F |
| Coil Number | 238214-032-D |
| Orifice Size | 3/8 |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 3/8 4W BRASS 6.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
