Add images and videos to help customers visualize the product.
Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 0.44 |
| Valve Function | 4 way |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 120 AC with 60 Hz |
| Product Weight | 2.40 lbs |
| Kit Number | 322017 |
| Coil Class | HB |
| Coil Number | 272814-132-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 140 deg;F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 160 °F |
| Orifice Size | 3/16 in |
| Watt Rating | 20.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 3/16 4W BRASS 20.1/H AC |
| Seating Elastomer | PTFE |
| Mounting Direction | ANY |
