Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 0.80 / 0.69 |
| Function | 3 way - 3/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/8 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Product Weight | 2.01 lbs |
| Kit Number | 302925-MO |
| Coil Class | HT |
| Coil Number | 238412-005 |
| Orifice Size | 9/32 in |
| Voltage & Frequency | 24 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Item Status | Active |
| Carton Note | 3/8 X 9/32 3NC BRASS 6.1/H AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Watt Rating | 6.1 |
| Voltage | 24 AC |
| Frequency | 60 Hz |
