Part Number:
Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 0.86 / 0.74 |
| Function | 4 way |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 30 - 150 PSI |
| Product Weight | 1.08 lbs |
| Order Code | 21596 |
| Coil Class | F |
| Coil Number | 400127-042 |
| Min to Max Ambient Temperature | 5 - 140 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 5 - 140 °F |
| Orifice Size | 1/4 in |
| Voltage | 24 Volts DC |
| Watt Rating | 3.0 W |
| Item Status | Active |
| Carton Note | 1/4 X 1/4 4W ALUM 3.0/F DC |
| Holding Current (VA) | 3.5 |
| Seating Elastomer | BUNA-N + POLYURETHANE |
