Add images and videos to help customers visualize the product.
Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 1.40 |
| Valve Function | 4 way |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Voltage & Frequency | 110 AC, 120 AC with 50/60 Hz |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 10 - 150 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Water) | 10 - 125 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Light Oil) | 25 - 125 PSI |
| Product Weight | 9.59 lbs |
| Kit Number | 302711-MO |
| Coil Class | H |
| Coil Number | 238812-032 |
| Orifice Size | 3/8 |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Item Status | Active |
| Carton Note | 1/2 X 3/8 4W BRASS 10.1/H AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
