Part Number:
Specifications
| Parts | Distributor |
| Port | G 1/2 |
| Type | Narrow distributor |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Version | Distributor 4x |
| Mounting orientation | Any |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 11000 l/min |
| Nominal flow Qn 1 to 3 | 8750 l/min |
| Nominal flow Qn 1 to 4 | 1340 l/min |
| Nominal flow Qn 1 to 5 | 8750 l/min |
| Nominal flow Qn 1 to 6 | 1340 l/min |
| Weight | 0.4 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
