Part Number:
Specifications
| Function | Precision pressure regulator |
| Parts | Precision pressure regulator |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Port | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 1500 l/min |
| Min. regulation range | 0.2 bar |
| Max. regulation range | 6 bar |
| Min. working pressure | 0.5 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Activation | Mechanical |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Regulator type | Can be assembled into blocks |
| Pressure supply | single |
| Lock type | not lockable |
| Max. internal air consumption qv | 2.6 l/min |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Recommended pre-filtering | 5 µm |
| Weight | 0.325 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
