Part Number:
Specifications
| Standards | ISO 6432 |
| Piston Ø | 25 mm |
| Stroke | 10 mm |
| Ports | G 1/8 |
| Functional principle | Double-acting |
| Cushioning | Pneumatic adjustable cushioning |
| Magnetic piston | Piston with magnet |
| Environmental requirements | Industry standard, ATEX optional |
| Piston rod thread - type | External thread |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Piston rod | single |
| Scraper | Standard Industry Scraper |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Retracting piston force | 260 N |
| Extracting piston force | 309 N |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. working pressure | 1 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Cushioning length | 17.5 mm |
| Cushioning energy | 2.3 J |
| Weight | 0.278 kg |
| Weight 0 mm stroke | 0.265 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.013 kg |
| Stroke max. | 1300 mm |
